Hasta Haklari Aktivistleri Dernegi

Haberler

Sağlık Sektörü ve Hak İhlâllerindeki Haberler

Evde bakım yardımı alanlar, sosyal güvenlik kapsamına dahil edilmeli

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, yaşlı, hasta ve engelli yakını nedeniyle evde bakım yardımı alan yurttaşların sosyal güvenlik kapsamına dahil edilmesini talep etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut yaşlı, hasta ve engelli yakını nedeniyle evde bakım yardımı alan yurttaşların sosyal güvenlik kapsamına dahil edilmesi çağrısı yaptı.

"ÇÖZÜM BULUNMALIDIR"

Türkiye'de 10 milyona yakın engelli bireyin bulunduğuna dikkat çeken Barut, "Evde bulunan yaşlı, ağır hasta ve engelli yakınına bakmak zorunda olan, bu nedenle çalışamayan ve sadece evde bakım yardımıyla ayakta durmaya çalışan yurttaşlarımızın sorunlarına çözüm üretilmelidir. Güç koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan yurttaşlarımızın sosyal güvenlik kapsamına alınıp sağlık ve emeklilik hakları için girişimde bulunulmalıdır" dedi.

"HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ"

Genel merkezi Adana'da bulunan Dünya Sakatlar Derneği'ni ziyaret ederek Başkan Halis Kassap ve yönetim kurulu üyeleriyle buluşan Bulut, dünya nüfusunun hızla yaşlanması ve kronik hastalıklardaki yükselişin engelli sayısını sürekli arttırdığını söyledi.

Ayhan Barut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de ağır hastalık, yaşlılık ve engellilik durumu nedeniyle evde bakım yardımı alan yurttaşlarımızın da sorunlarına çözüm üretilmelidir. Başkasının bakımına muhtaç nitelikteki engellinin bakımını üstlenen kişilerin sigorta primi yatırılmıyor. Sadece bakımı yapılan engelli, genel sağlık sigortası primi ödemekten muaf tutuluyor. Evde bulunan yaşlı, ağır hasta ve engelli yakınına bakmak zorunda olan, bu nedenle çalışamayan ve sadece evde bakım yardımıyla ayakta durmaya çalışan yurttaşlarımızın sorunlarına çözüm üretilmelidir. Güç koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan yurttaşlarımızın sosyal güvenlik kapsamına alınıp sağlık ve emeklilik hakları için girişimde bulunulmalıdır. Söz verilen ama bir türlü yaşama geçirilmeyen bu durumla ilgili hükümeti adım atmaya çağırıyoruz." (Adana/EVRENSEL)

Etiketler...